https://twitter.com/nuhabercom
 
  • Ankara
    31.7 C
  • Istanbul
    29.6 C
  • Izmir
    31.8 C

HDK Genel Kurulu sona erdi


HDK Genel Kurulu sona erdi
2013-10-26 20:12:37

"Umuda yolculuk" şiarı ile Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapılan HDK 3. Genel Kurulu örgütlenme raporunun okunması ile devam etti. Raporun ardından delegeler söz alarak konuştu.

Sanatçı Suavi, Gezi direnişinin ruhunun salonda görüldüğünü belirterek, "Tamamlanmamış bir dizi problem ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir. Gezi'de dahil sanatı bu mücadele süreçlerinden çıkardığınız zaman geriye çok fazla şeyin kalmayacağını göreceğinize inanıyorum. HDK ve HDP mutlaka bir sanat politikası üretmelidir. Bu diğer partilerin kıskanacağı bir şekilde olmalıdır" diye konuştu. Suavi, yapılan konserlere raporda yer verilmemiş olmasını eleştirerek, "Sanat ve sanatçının sansüre uğradığının vurgulandığı çalışmaların raporda yer almaması beni gerçekten düşündürdü" ifadesini kullandı. 

'Daha büyük sorumluluklar düşüyor'

Suavi'nin ardından ise İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel konuştu. Tuncel, HDK'nin umut vaat etmesinin temel nedeninin başarabilir olmasından olduğunu belirterek, HDK'nin mücadele alanı olduğunu belirtti. Tuncel, "Eksikliklerimiz aslında yapacaklarımızın aynasıdır. Bundan sonraki süreçte daha büyük görev ve sorumluluklar düşüyor bizlere. Halen 81 ilde eşit örgütlenemedik, Meclislerimizi tamamlayamadık ama bunu yapabiliriz. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın ortaya koyduğu çözüm ve barış umudunda rolümüzü oynayabilecek miyiz? Bir de Gezi direnişindeki rolümüzü oynayabilecek miyiz? Bunlar bizim önümüzde duruyor. Şu anki mevcut muhalefet AKP'nin iktidarını pekiştiren bir konumdadır. AKP'nin elini zayıflatacak bir hareket geliyor. Bence korksunlar. Biz sokakta halkın yanında olacağız. Biz sokakta muhalefeti göstereceğiz" diye konuştu.

Tunç: HDK Gezi ruhunun neresinde olduğunu sorgulamalı 

Sanatçı Ferhat Tunç'ta Genel Kurul'un HDP'ye yönelik beklentiyi ortaya koyduğunu belirterek, "Hepimiz açısından tarihsel süreç zulmün ifadesi oldu. Bugün gelinen süreç bunu zafere ulaştırma sürecidir. Gerçekçi olursak geleceğe çok daha emin adımlar atmış olacağız. Hepimiz Gezi ruhundan bahsettik, ama HDK'nin Gezi ruhunun neresinde olduğunu sorgulamamız lazım. HDK bir şaşkınlığı yaşıyordu. Neresinde duracağımıza bir türlü karar veremedik. Bunun bize yaşattığı ciddi eksiklikler ve aksaklıklar oldu. İnisiyatifi doğru bir biçimde ele geçiremedik. Şimdi geriye dönüp bakınca bunun eksiklik olduğunu görüyoruz" diye konuştu. Tunç, Rojava sınırına yapılan "utanç duvarını" ise eleştirdi. 

'Demokratik özerklik' kararı

Öte yandan Genel Kurul'da 13 karara imza atıldı. Kararlardan ilki ise yerinden ve yerelden yönetim için "demokratik özerklik" kararı oldu. Kararın alt başlıklarında ve gerekçesinde ise, "HDK olarak yerel seçimlerde kazanma iddiası ile seçime giriyoruz. HDK'nin temel politikalarına uygun olarak yerelden ve yerinden, demokratik ve özerk yönetim anlayışını, bu yerel seçim sürecinde yaygınlaştırmakta ve demokratik yerel yönetim birimlerini geliştirmekte kararlıyız. Yerel seçimleri Türkiye'nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik çözümü, Alevi yurttaşlarımızın hak ve özgürlüklerine kavuşmaları, eşitlik, özgürlük, emek ve barış mücadelesinden bağımsız düşünmeyen HDK yerel seçimleri aynı zamanda halkın örgütlenmesi, düzenden ve düzen partilerinden kopuşu olarak ele alacaktır" denildi. 

Alınan diğer kararlar ise şöyle: 

* Kürt halkının haklarını anayasal güvenceye alan adil ve kalıcı bir barış kuruluncaya kadar barış mücadelesine devam.
* Anadilde eğitim hakkı.
* Bütün din, mezhep, bireyler ile dine inanmaya bireyler için eşi yurttaşlık hakkı için mücadele.
* Emeğin kurtuluşu için her düzeyde yeniden yapılanma ve örgütlenme
* İşçi ve emekçilere yönelik saldırı girişimlerine karşı mücadele.
* Yeni bir toplum ve yeni bir kent yaşamı için Gezi direnişi yolumuzu aydınlatıyor.
* LGBTT'lilerin eşit yurttaşlığı hakkı.
* Örgütlenme ve ekoloji.
* HDK'nin yeniden yapılanması.
* Suriye halkları kendi kaderlerini tayin etmelidir. Suriye'nin tüm ezilenleri ve Rojava Kürdistan'ı halk devrimiyle dayanışma. 
* Kadınlar ve yerel seçimler.
* Etik kurul.

Kararların ardından sanatçılar Suavi ve Ferhat Tunç birlikte Genel Kurul'a katılanlara ezgiler seslendirdi. Ardından ise 121 kişilik HDK Genel Meclisi'ne ilişkin seçim yapıldı. Seçimin ardından ise HDK Genel Meclisi'ne 121 asil 30 yedek üye seçildi. Üyelerin 71'i erkek 72'si kadın 8'i ise LGBT bireylerden oluştu. HDK Genel Meclisi önümüzdeki günlerde toplanarak HDK Yürütme Kurulu üyelerini belirleyecek. Seçimin ardından kongre sona erdi. DİHA

Tarih : 2013-10-26 20:12:37
Kaynak :
Bu Haberi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yorumlar